امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موقعیت یابی اشیا صحنه

در این مبحث با جزئیات بیشتر در باب تعیین و تثبیت موقعیت اشیای بازی در یونیتی و کلا کار با ابزار Transform آشنا خواهید شد. همچنین لینکی برای آشنایی با کارکرد مولفه ی Transform در Inspector و همچنین لینک دیگری از یک نمونه اسکریپت  وجود دارد که در ادامه خواهید دید.

 وقتی بازی تان را می سازید ، اشیای مختلف زیادی در دنیای بازی تان قرار می دهید.

تمرکز کردن

هنگام دستکاری یک شی بازی ، تمرکز دوربین نمای صحنه بر روی آن شی بسیار مفید خواهد بود. هر شی بازی را که می خواهید انتخاب کرده و کلید F را فشار دهید. اینکار نماس صحنه و نقطه ی تکیه گاه را روی شی انتخاب شده متمرکز می کند. اینکار به عنوان Frame Selection نیز شناخته می شود.

انتقال ، چرخش ، و تغییر مقیاس

از ابزار های تغییر در نوار ابزار به منظور انتقال ، چرخش ، و تغییر مقیاس یک شی بازی منفرد استفاده می شود. هر کدام Gizmo مختص به خود هستند که بدور شی بازی انتخاب شده ظاهر می شوند. می توانید از ماوس استفاده کرده و هر محور Gizmo را بجای مولفه ی Transform شی بازی دستکاری کنید. ، یا می توانید مستقیما مقادیری را در فیلد عددی مولفه ی Transform در Inspector بنویسید. هز سه حالت تغییر می توانند با کلیدهای میانبر - W برای انتقال ، E برای چرخش ، و R برای تغییر مقیاس - انتخاب شوند.

می تواند برای دستکاری شی بصورت همزمان در تمام محورهادر مرکز Gizmo کلیک کرده و بکشید. در مرکز ابزارک Translate ، سه مربع کوچک هست که می تواند برای کشیدن شی در طول یک پلین از آن استفاده شود ( دو محور در حالی که سومین محور همچنان ثابت است می تواند بصورت همزمان حرکت داده شود ). اگر شما یک ماوس سه دکمه ای دارید ، می توانید از کلید میانی ماوس برای کشیدن و تنظیم محوری که اخیرا حرکت داده اید ( جهتی که محورها به رنگ زرد در آمده است ) استفاده کنید.

با انتخاب ابزار چرخش ، می توانید با کلیک و کشیدن محورهای ابزارک کره سیمی که در اطراف آن پدیدار می شود ، چرخش شی را تغییر دهید. همانطور که با ابزار انتقال ، آخرین محوری که تغییر می دهدی به رنگ زرد در خواهد آمد و می تواند مجددا با کلیک وسط ماوس و کشیدن تنظیم شود.

ابزار مقیاس با کلیک و کشیدن بر روی مکعب واقع در مرکز ابزارک به شما اجازه ی مقیاس بندی شی  بصورت همزمان در تمام محورها را می دهد. همچنین می توانید هر محور را بصورت جداگانه مقیاس دهید. ، وقتی اشیای فرزند وجود دارند هنگاهی که این کار را انجام می دهید از آنجا که تغییر می تواند کمی قوی تر به نظر برسد باید مواظب باشید . مثل دو مورد قبل ، آخرین محوری که تغییر کرده به رنگ زرد پدیدار می شود و می تواند با کلیک کردن توسط کلید وسط ماوس تنظیم شود.

به یاد داشته باشید که در مدل های 2D ، محور Z می متواند با استفاده از ابزارک در صحنه تغییر کند. هر چند ، برای تکنیک های اسکریپت نویسی خاصی که از محور Z برای اهداف دیگر استفاده می کنند اینکار بسیار سودمند خواهد بود ؛ در چنین مواردی می توانید محور Z را از طریق Inspector تنظیم نمائید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تغییر اشیا بازی ، لطفا صفحه ی Transform Component را ببینید.

Gizmo Display Toggles

معکوس های نمایش ابزارک

معکوس های نمایش ابزارک برای معیین کردن موقعیت هر ابزارک Transform استفاده می شود

 

برای Position:

 • گزینه Center ابزارک را در مرکز محدوده ی رندر شده ی شی قرار خواهد داد.
 • Pivot ابزارک را در نقطه ی تکیه گاه حقیقی Mesh قرار خواهد داد.

برای Rotation:

 • Local چرخش ابزارک را متناسب با چرخش شی نگه خواهد داشت.
 • Global ابزارک را به گرایش فضای دنیا مقید خواهد کرد

چفت کردن واحد های اندازه

هنگام کشیدن هر محور ابزارک که از ابزار Translate استفاده می کند ، می توانید کلید Control ( کلید Command در Mac ) را برای چفت کردن افزایشی معین شده در Snap Settings نگه دارید. می توانید فواصل واحد ها را که در چفت کردن واحد استفاده می کنید با استفاده از منوی Edit->Snap Settings تغییر دهید.

چفت کردن سطح

هنگام کشیدن در وسط که از ابزار Translate استفاده می شود ، می توانید Shift و Control را ( Command در Mac ) نگه دارید تا شی را به محل تلاقی هر Collider ای چفت کنید. اینکار تثبیت موقعیت شی را به طرز باورنکردنی سریعا دقیق می کند.

چرخش Look-At

هنگام استفاده از ابزار Rotate ، می توانید Shift و Control را ( Command در Mac ) نگه دارید تا شی را نسبت به یک نقطه روی سطح هر Collider ای بچرخانید. اینکار باعث می شود چرخش شی نسبت به شی دیگر ساده شود.

چفت کردن راس یا Vertex Snapping

می توانید دنیای تان را با یک ویژگی که Vertex Snapping نامیده می شود با سهولت بیشتری سرهم کنید. این ویژگی در یونیتی ابزار واقعا ساده اما قدرتمندی است . به شما اجازه می دهد هر راسی را از طریق یک mesh داده شده بگیرید و به وسیله ماوس تان آن راس را در همان موقعیت قرار دهید مثل هر راس از هر mesh دیگری که انتخاب کنید.

با این ویژگی می توانید دنیای تان را واقعا سریع سرهم کنید. برای مثال ، می توانید با دقت زیادی بخش جاده در یک بازی مسابقه ای یا موقعیت اقلام power up در رئوس یک mesh تراز کنید.

استفاده از vertex snapping در یونیتی ساده است. فقط گام های زیر را دنبال کنید :

 • mesh ای را که می خواهید دستکاری کنید انتخاب کرده و مطمئن شوید که ابزار Transform فعال است.
 • کلید V را فشار داده و نگه دارید تا حالت vertex snapping فعال شود.
 • مکان نمای ماوس را روی راس mesh تان که می خواهید به عنوان نقطه تکیه گاه استفاده کنید ببرید.
 • وقتی مکان نما روی راس مورد نظر قرار دارد کلیک چپ را نگه داشته و mesh تان را به سمت هر راس دلخواه mesh دیگر بکشید.
 • وقتی از نتیجه راضی بودید دکمه v و کلید ماوس را رها کنید.
 • Shift-V به عنوان معکوس این عملکرد عمل می کند.
 • شما می توانید راس را با راس ، راس رابا سطح ، و تکیه گاه را با راس چفت کنید.