امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
آشنایی با رایانه

در این درس با ایتدایی ترین مفاهیم در زمینه عملکرد رایانه و چگونگی عملکرد اطلاعات در رایانه آشنا خواهید شد. از آنجا که قصد داریم در کنار آموزش رایانه با لغات و اصطلاحات این درس نیز آشنا شوید ، در پایان بخشی به لغات و اصطلاحات این درس اختصاص داده شده است.

 مبانی محاسبه

در ابتدایی ترین سطح ، یک کامپیوتر دارای سه عملکرد می باشد : ورودی ، پردازش ، و خروجی. این وسیله اطلاعات ورودی را قبول کرده ، مقداری پردازش انجام داده ، و یک خروجی ارائه می نماید ، همانطور که در شکل 1-1 نشان داده شده است. این عملکردها به اختصار input/output (I/O) هستند.ورودی . ورودی ارائه شده از طرف کاربر از طریق صفحه کلید ، ماوس ، یا حتی صفحه لمسی می آید. گاهی اوقات ورودی توسط منابع دیگر ارائه می شوند ، نظیر یک دیسک درایو هنگامیکه فایلی را باز می کند یا یک کارت رابط شبکه network interface card ) NIC ) وقتی اطلاعاتی را دریافت میکند.
پردازش . کامپیوتر به ورودی با تکمیل یک عمل پاسخ می گوید. واحد پردازش مرکزی central processing unit ) CPU ) مغز کامپیوتر است. پردازش انجام می دهد ، و از حافظه ی دسترسی تصادفی random access memory ( RAM ) برای ذخیره سازی دستکاری اطلاعات استفاده می کند.
خروجی . خروجی بطور معمول به یک صفحه نمایش یا یک پرینتر فرستاده می شود. هرچن ، کامپیوتر ها خروجی هایی به دیگر مقاصد نیز فراهم م یکنند. این خروجی ها می تواند شامل اسپیکر ها یا هرفون ها برای اجرای صدا ، به دیسک درایو هنگام ذخیره سازی فایل ها ، و به یک NIC هنگام انتقال اطلاعات باشد

نکته    ذخیره سازی بلند مدت و کوتاه مدت

کامپیوتر ها تا وقتی اطلاعات در حافظه هستند قادر بکار با اطلاعات و برنامه ها نیستند. دیسک درایو ها ذخیره سازی بلند مدت اطلاعات را فراهم می سازند ، اما اطلاعات باید قبل از آنکه .... بتواند با آن کار کند به حافظه برود. این مرحله اغلب برای کاربر ناپیداست.


برای مثال ، تصور کنید که می خواهید یک سند Microsoft Word را که دارای یاداشت های مطالعه A+ شماست را باز کنید. شما روی سند دوبار کلیک می کنید ، استفاده از موس به عنوان ورودی تان.

کامپیوتر دوبار کلیک کردن شما را با چندین عمل پردازش می کند :

  1. پسوند فایل Microsoft Word ) .doc or .docx ) را تشخیص می دهد . کامپیوتر آنرا پسوند همراه با Microsoft Word تشخیص می دهد.
  2. برنامه ی Microsoft Word را از دیسک درایو پیدا و باز خوانی می کند و شروع به انتقال برنامه از دیسک درایو به حافظه می کند.
  3. وقتی برنامه در حافظه است ، کامپیوتر عملا می تواند آنرا اجرا کند.
  4. کامپیوتر شروع به ارسال نتایج به کارت گرافیک می کند ، فرآیند شروع Microsoft Word را نشان می دهد.
  5. وقتی Microsoft Word در حافظه است و شروع بکار می کند ، کامپیوتر فایل یاداشت های مطالعه ی Word را مکان یابی کرده و آنرا از دیسک سخت به حافظه منتقل می کند.
  6. وقتی فایل در حافظه است ، رایانه نتایج را به کارت گرافیک می فرستند

نکته    IPO

زمان عیب یابی رایانه اغلب می تواند با شناسایی چیزی که کار نمی کند کاهش یابد : Input( ورودی ) ، Perocessing ( پردازش ) ، یا Output ( خروجی ) ( IPO ). وقتی این مورد را پیدا کردید ، عیب یابی و حل مشکل بسیار آسان تر خواهد بود


پردازش IPO قبلی دائما تکرار می شود. به یادداشت های A+ تان درباره ی فن ها و منابع تغذیه که در فایل مطالعه تان تایپ کنید فکر کنید. فشار هر کلید خروجی دیگری است که پردازش شده و یک خروجی تولید می کند. کامپیوتر کلیدی را که فشرده می شود شناسایی کرده ، مقدارش را در حافظه ذخیره ، و آنرا روی صفحه نمایش می دهد. وقتی فایل را ذخیره می کنید ، هر چیزی را که در حافظه اش هست را در فایلی روی درایو می نویسد.

با وجود قادر بودن به انجام کار بسیار زیاد ، خوب هست اشاره بشه که کامپیوتر ها بسیار کودن هستند. آنها فقط می توانند با اعداد کار کنند. مخصوصا تنها می توهنند با صفر و یک کار کنند. هر چیزی که روی دیسک درایو یا حافظه نوشته می شود رشته ای از اعداد صفر و یک هست.

مسلما ، رایانه ها می توانند با این صفر و یک ها بسیار سریع کار کنند. حاصلضرب دو عدد پنج رقمی را از رایانه بپرس و در کسری از ثانیه جواب خواهد داد. هر چند ، هر ورودی ای که شما بهش می دهید اول باید به رشته ای از صفرها و یک ها ترجمه شده ، رشته ها پردازش شده ، و نتایج صفر و یک ها به چیز قابل استفاده ای برای نمایش ترجمه شود.
با یادآوری این ، برای هر تکنسین A+ مهم هست که فهم اولیه ای از بعضی مبانی سامانه ی شمارگذاری داشته باشد.

در درس بعدی درباره سامانه ی شمارگذاری مطالعه خواهید کرد

اصطلاحات

functions = عملکرد
input = ورودی اطلاعات
processing = پردازش اطلاعات
output = خروجی اطلاعات
disk drive = دیسک درایو ( معمولا منظور حافظه ی بلند مدت یا هارد دیسک در رایانه است )
network interface card = کارت رابط شبکه
CPU = central processing unit  = واحد پردازش مرکزی
RAM = random access memory = حافظه ی دسترسی تصادفی ( حافظه موقت رایانه نیز نامیده می شود )
memory = حافظه ( معمولا منظور حافظه موقت رایانه است )
short-term storage = ذخیره سازی کوتاه مدت
Long-term storage = ذخیره سازی بلند مدت
Microsoft Word = نرم افزار واژه پرداز محصول شرکت ماکروسافت
graphics card = کارت گرافیک ، یک کارت توسعه در رایانه که وظیفه ارسال اطلاعات و نمایش آن روی صفحه ی نمایش را دارد
doc یا docx = پسوند فایل های نرم افزار واژه پرداز ماکروسافت
troubleshoot = عیب یابی
screen = صفحه نمایش